Site duyuruları

ÇEVRİMİÇİ SINAV İPTALLERİ HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURU [Rektörlük Servis Derslerinin (Türk Dili II, Yabancı Dil II, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II) Ara Sınavlarına Yönelik]

ÇEVRİMİÇİ SINAV İPTALLERİ HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURU [Rektörlük Servis Derslerinin (Türk Dili II, Yabancı Dil II, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II) Ara Sınavlarına Yönelik]

Yanıt sayısı: 0

Çevrimiçi sınavın başlaması ile beraber öğrencilerimizden aldığımız geri bildirimlere baktığımızda:

  1. Özellikle Windows işletim sistemi kullanan öğrenciler sınav sırasında işletim sistemi tarafından veya o anda açık olan diğer uygulamalar tarafından pop-up olarak verilen duyuru, haber ve uyarılar sebebi ile sınav sayfasından istemsiz olarak ayrılmışlar ve 10 saniyelik süre içinde geri dönememişlerdir.
  2. Cep telefonu üzerinden bağlanan öğrenciler özellikle arama gelmesi, soru üzerinde düşünürken ekran kilitlenmesi ve yanlışlıkla gizleme tuşuna dokunma durumları yüzünden sınav sayfasından istemsiz olarak ayrılmışlar ve 10 saniyelik süre içinde geri dönememişlerdir.

Her ne kadar 10 saniyelik süre pratik olarak bu durumlar için yeterli olsa da bazı öğrencilerimizin sınav stresi ve panik yapmaları göz önünde bulundurularak mağduriyet yaşanmaması için bu süre 30 saniye olarak düzenlenmiştir. Bu bakımdan şu ana kadar sınava giren ve 10 saniyelik süre sebebi ile sınavları iptal olan öğrencilerimize haksızlık olmaması için bir defaya mahsus olarak sınav iptalleri kaldırılmıştır. Bu durumda olan öğrencilerimiz kaldıkları soru ve süreden sınavlarına devam edebilirler.

Son olarak da unutulmamalıdır ki sistem sınavınızı, bazı öğrencilerimizin deyimi ile, 'durduk yere' iptal etmez. Sınav sayfası herhangi bir sebeple odağını kaybettiği anda sistem bunu kayda alır ve ilgili süre sonuna kadar sayfa odağını geri almazsa veya bu durum ikinci kez tekrarlanırsa sınavızı iptal eder. Bunu normal bir sınav gibi kabul edin ve sorunları en aza indirgemek için:
  1. Gelen aramaları doğrudan reddedin ve mesajları açmayın. Neticede sınavdasınız.
  2. Otomatik bildirimleri ve duyuruları en aza indirmek için açık olan diğer uygulama veya programları kapatın. Böylece siz farketmeseniz bile diğer uygulamalar veya programlar yüzünden sayfa odağını kaybetmeyecek ve sınav 'durduk yere' iptal edilmeyecektir.
  3. Sınav sırasında internet bağlantınız kesilirse 'Sonraki Soru' butonuna tıklamayın ve sayfayı kapatın. Bağlantı sağladığınızda sisteme tekrar giriş yapın.

Herkese sınavlarında başarılar.
UZAKTAN EĞİTİM UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ